Pickleball Tournament participants

Lumberjack Days Pickleball Tournament

Lumberjack Days Pickleball Tournament

Stillwater Area Public Schools Community Education Department is hosting the Lumberjack Days Pickleball Tournament Saturday, July 18 and Sunday, July 19, 2020 at Stillwater Area High School in the Pony Activity Center which features 10 indoor pickleball courts.

Location: Stillwater Area High School Pony Activity Center, 5701 Stillwater Boulevard North, Stillwater, MN 55082. Enter Door 11 W by the Pony Stadium entryway

Dates: Saturday, July 18 and Sunday, July 19, 2020

Cost: $35 per player for the first event, $5 for each additional event, tournament  t-shirt included in fee. 

Tournament Format: The tournament format will consist of a minimum of 3 pool play games (11 points win by 1), followed by single elimination tournament play based on pool ranking. Tournament play will consist of the best 2 of 3 games (11 points win by 2). All games are officiated by the individuals playing and must make their own calls. This is an unsanctioned tournament. 

Men’s and Women’s will play Saturday, July 18.  Depending on the number of teams registered for men’s and women’s play will dictate the start times of each tournament. The goal is to maximize court time for pool play for each level and gender will be dictated based on registrations. Schedules will be posted on July 15. 

Mixed Doubles will play Sunday, July 19  starting at 8 AM. 

Competition in mixed, men’s and women’s will be offered at 2.5, 3.0, 3.5, 4.0, 4.5 and 4.5+ divisions. Teams are self-ranked according to USAPA criteria.

Tournament Director has the right to reclassify and combine divisions if necessary due to number of teams.

Registration: 

Registration opens March 16, 2020, and will close July 7, 2020 10 AM

Each player needs to have their own separate online registration and payment. 

The first registration should be $35. You can register for the second event by going into the new event and selecting the $5 registration fee. 

There is a $5 processing fee if cancelled before July 7, 2020.

There is no refund after July 7, 2020 as t-shirts and brackets will be created and modifications to the brackets must be made. 

Registration Course Numbers

936-Men's Doubles 2.5, July 18

936-Men's Doubles 3.0, July 18

936-Men's Doubles 3.5, July 18

936-Men's Doubles 4.0, July 18

936-Men's Doubles 4.5, July 18

936-Women's Doubles 2.5, July 18

936-Women's Doubles 3.0 , July 18

936-Women's Doubles 3.5, July 18

936-Women's Doubles 4.0, July 18

936-Women's Doubles 4.5, July 18

936-Mixed Doubles 2.5, July 19

936-Mixed Doubles 3.0, July 19

936-Mixed Doubles 3.5, July 19

936-Mixed Doubles 4.0, July 19

936-Mixed Doubles 4.5, July 19

Tournament Director:

Jodi  Loeblein-Lecker

loeblein-leckerj@stillwaterschools.org

 

651-351-8037


2019 Dink or Treat Results

 

October 26 and 27, The Pony Activity Center hosted the Dink or Treat Pickleball Tournament. We had 2 fun packed days of pickleball with lots of games.  There were 56 teams that participated in the tournament in women’s, men’s and mixed competition.

I would also like to thank all the volunteers that participated in the event to make it go smoothly.  

Division Monitors: Stephen Blythe, Steve Kroski, Annelise Aero, Mil Carroll, Jeanne Porrazzo-Carroll, Sandy Hudson. 

Registration/Set Up/Take Down: Cheri Blythe, Pat Barrett

PAC Staff for filling in a variety of spots and Alexa Hanson, Coleen Siegfried, Amy Hoffman, Autumn Lien and Jeffrey Galbavy. 

Stillwater Area Public Schools Jennifer Paulson-Bertz, Graphic Arts Designer for creating the t-shirt logos, large print outs for the tournament


Congratulations to all the winners.

Here are the results:

Men’s 3.0 Tournament

1st Place: Adam Landvik and Jeff Beale

2nd Place: Tom Chute and Steve Kroski

Scores: 11-3, 11-0































3rd Place: Lonnie Stai and Jeff Kroell

4th Place:Brett Coleman and Jesse Fraser

Scores: 11-7, 11-3

 

 



Men’s 3.5 Tournament

1st Place: Nathaniel Behnke and Davy Thomson

2nd Place: Joe Heying and Vince Greiner

Scores:  5-11, 11-1, 11-8































3rd Place: Jaryd Marks and Randy Stanke

4th Place: Chris Anderson and Bryan Bergonsneider

Scores:11-8, 6-11, 14-12



Men’s 4.0/4.5 Tournament

1st Place: Lawrence Kasey and Jay Giebel

2nd Place: Chad McFarlin and Stanley Benaiah

Scores: 11-4, 11-6






























3rd Place: Joey Evaold and Matt Karst

4th Place:Jake McKowen and Matt Schimel

Scores:11-8, 11-2






Women’s Doubles 2.5/3.0 Tournament

1st Place: Becky Snell and Michelle Wolf

2nd Place: Sunee Saroka and Jaime Anderson

Scores: 11-3-11-8





























3rd Place: June Blackwell and Bobbi Olson

4th Place:Laura and Connie Krenz

Scores:11-3, 11-4




Women’s Doubles 3.5/4.0 Tournament

1st Place: Dana and Ivy Tschetter

2nd Place: Lindsey Mar4sden and Kelly Sherry

Scores:11-5, 11-3 
































3rd Place:Kris Huntley, Keri Aldridge

4th Place: Deb Angel and Lori Wolf

Scores:11-5, 11-9



Mixed Doubles 3.0 Tournament

1st Place: Adam Landvik and Terri Holman

2nd Place: Jeff Kroells and Caroly Church

Scores: 11-7, 11-7































3rd Place:Tom Chute and Autumn Harrel 

4th Place: Ann and James Schmitt

Scores: 11-3, 11-9

 



Mixed Doubles 3.5/

Mixed Doubles 3.5 Championship Bracket

1st Place: Ivy Tschetter and Dan Nippoldt

2nd Place: Cathy Call and Davy Thompson

Scores: 7-11, 11-7, 11-6






























3rd Place: John Clarkin and Connie Beggin

4th Place:Dana Tschetter and Eric Muths 

Scores: (medical forfeit Tschetter/Muths)





























Mixed Doubles 3.5 Consolation Bracket

9th Place:Linda Ergen and Tim Anderson 

10th Place:Dan Tracy and Karis Hallis

Score: 11-4, 11-0

 

 

 

Mixed Doubles 4.0 Tournament

1st Place:Sara Klein and Joe Evavold

2nd Place: Vince Greiner and Kris Huntley

Scores: 11-0, 11-5

3rd Place: Brian and Kelly Dorr